Kamenac koji se taloži na crevu bojlera često može izazvati ozbiljne probleme, od smanjenog protoka vode do potpune blokade. Ukoliko ste primettili da voda sporije teče ili da je pritisak značajno oslabljen, najverovatnije je kamenac prekrio unutrašnjost creva.
On se formira zbog tvrde vode, bogate mineralima poput kalcijuma i magnezijuma. Vremenom ovi minerali se lepe na zidovima creva i stvaraju čvrst sloj koji ometa vodu da prolazi. Ovaj problem je češći u gradovima gde je tvrda voda u vodovodnom sistemu i kod dotrjalih instalacija.
U slučaju da vam je potrebno mnogo više vremena da se zagreje voda ili čujete neobične zvuke, kada bojler radi, moguće je da je kamenac zahvatio crevo. Takođe, oslabljeni pritisak pri korišćenju tople vode često ukazuje na blokadu uzrokovanu naslagama.
Jedno od rešenja je da se crevo demontira i potopi u rastvor sirćeta ili specijalnog sredstva za uklanjanje kamenca. Ova sredstva rastvaraju naslage i vraćaju crevo u prvobitno stanje. Ukoliko je crevo previše oštećeno ili potpuno zapušeno, najverovatnije će biti potrebna zamena creva.
Ukoliko kamenac postane tvrdokoran ili se problem ponavlja, najbolje je angažovati stručnjaka. Profesionalci mogu efikasno očistiti ili zameniti crevo, a usput proveriti i stanje ostalih delova bojlera, što može sprečiti buduće kvarove.
Redovno održavanje je spas za sve probleme koje izaziva kamenac.
Kamenac na crevu bojlera će najverovatnije da se nataloži vremenom, ka oi na drugim delovima bojlera i zato zahteva brzu reakciju kako bi se izbegle veće neprijatnosti i oštećenja.