Bojler koji pregreva vodu je veoma opasan uređaj u domu. Na prvi pogled, pregrevanje možda deluje kao nešto pozitivno, jer imate toplu vodu u izobilju, ali dugoročno može izazvati ozbiljne probleme.
Najčešći razlog za pregrevanje vode je neispravan termostat. Termostat reguliše temperaturu vode, ali ako se pokvari, može izgubiti sposobnost da isključi grejač na vreme, što vodi do preteranog zagrevanja. Oštećenje može nastati usled habanja, kratkog spoja ili čak nepravilne instalacije.
Pored termostata, problem može biti i u sigurnosnom prekidaču koji treba da zaustavi rad grejača kada temperatura dostigne određeni nivo. Ako on ne funkcioniše kako treba, grejač će nastaviti sa radom dok voda ne postane prevruća.
Kada se voda konstantno pregreva, može doći do prekomernog pritiska unutar bojlera, što povećava rizik od curenja, pucanja cevi ili čak eksplozije. Pored toga, ekstremno visoke temperature vode mogu dovesti do opekotina prilikom upotrebe, što je posebno opasno za decu ili starije osobe u domaćinstvu.
Zato je potrebno pozvati vodoinstalatera i proveriti termostat. Vodoinstalater će ga resetovati ili postaviti na nižu temperaturu. Ako se problem nastavi, najbolje je isključiti bojler iz struje i pozvati stručnjaka. Potrebno je izvršiti detaljan pregled, uključujući testiranje termostata i sigurnosnih ventila, kako bi precizno utvrdio uzrok pregrevanja.
U nekim slučajevima, jednostavna zamena termostata ili sigurnosnog prekidača uspešno rešava problem.
Redovno održavanje bojlera neophodno je za sprečavanje ovakvih kvarova. Periodičan servis, uključujući proveru termostata i sigurnosnih sistema, može na vreme otkriti nepravilnosti i produžiti vek trajanja uređaja. Takođe, preporučuje se da termostat uvek bude postavljen na optimalnu temperaturu (oko 60°C) kako bi se izbeglo nepotrebno pregrevanje.
Pregrevanje vode nije nešto što treba ostaviti da se "samo reši". Pravovremena reakcija može sprečiti ozbiljnije kvarove, a vaš bojler će nastaviti da radi sigurno i efikasno.